(VIDEO) Zranění kolena, sportovkyně a role umělé inteligence v rehabilitaci

Co může být v pozadí zranění předního zkříženého vazu? Jak lze rehabilitaci zefektivnit pomocí objektivních údajů? Jakou roli může hrát umělá inteligence v analýze pohybu? A kdy je kryoterapie opravdu užitečná? Těmto tématům jsme se věnovali v rozhovoru s fyzioterapeutkou Kristínou Kornis.

Klíč k úspěšné rehabilitaci: objektivní měření a posloupnost

Zotavení po operaci kolenního vazu je mimořádně složitý proces, který může trvat až 9-12 měsíců. Cílem není pouze odstranění bolesti, ale především to, aby se sportovec mohl bezpečně vrátit ke sportu. K tomu je nezbytné rozhodování rozdělené na fáze, založené na objektivních údajích, které minimalizuje riziko komplikací a dlouhodobých potíží.

Neexistuje „zakázaný pohyb“ – ale jsou věci, na které se vyplatí dávat pozor

Podle odbornice by žádný pohyb neměl být démonizovaný, ale zároveň určité faktory – jako například dynamický valgózní pohyb kolene – mohou skutečně zvyšovat pravděpodobnost rizika poranění zkříženého vazu. Nedostatek spánku, stres, předchozí zranění či únava jsou všechno faktory, které mohou ovlivnit vznik zranění – a to nejen u vrcholových sportovců, ale také u běžných lidí.