Novinky

Jak (ne)náročné mohou být začátky masérské kariéry? Příběh paní Evy.

Z masérské školy nebo po absolvování kurzu odcházíte jako takzvaný rekvalifikovaný masér. Ale upřímně, kdo se cítil dostatečně sebevědomý a zkušený, aby si zařídil svoji vlastní masérnu hned?

Po úspěšném absolvování máte hrubý přehled o tom, kde se který sval nachází a jaké jsou masérské hmaty. To, jak s těmito znalostmi naložíte, je čistě na Vás.

Já se učila masírovat na mladých tělech, která nic nebolelo. O to složitější byly prvotní kroky do reality. Proto jsem možná, stejně jak vy, přemlouvala rodinné příslušníky, známé a kamarády, abych si na nich své masérské znalosti mohla trénovat.

Jiní navštěvovali řadu dalších kurzů, aby si své znalosti prohloubili. Myslím si, že navštěvovat tyto kurzy je správné. Občas na nich potkáte inspirativní kolegy a každý se rád pochlubí s tím, co mu funguje. Jen pečlivě zvažte každý výběr a načasování. Váš mozek potřebuje čas na zpracování každé nové techniky a specifické znalosti kolem. Když se budete zahrnovat informacemi, nakonec budete mít v hlavě jen zmatek.

Kurzy jsem vybírala podle lektorů.

Moje masérské zkušenosti začínají v roce 2005 a tenkrát, ve svém mladém věku, jsem neměla žádného zkušeného kolegu, který by mě vzal za ruku a řekl: "Pojď, naučím tě to!" Namísto toho, sama jsem brouzdala po nabídkách a hledala si další kurzy. Všechny volby nebyly nejšťastnější a o to dnes si více vážím zkušeností, které mám. Získávala jsem je postupně, od kolegů, z reakcí klientů… Právě zákazníci mě naučili hodně. Trpělivě mi říkali, kde je to bolí. Při čem se to zhoršuje, kdy nastává úleva. Rovněž mě učilo mé vlastní tělo, takže tím, jak jsem se pozorovala, jsem si dávala informace do souvislostí.

V dnešní době už paní Eva tolik vzdělávacích kurzů nenavštěvuje, ale když se pro nějaký rozhodne, vždy je to na základě doporučení kolegů.

Jsem zastánce názoru, že když někdo svoji práci umí dobře a může to být truhlář, masér, nebo třeba i lektor kurzu, často pracuje sám na sebe a "neschovává" se pod hlavičku organizace, ale jde se svojí kůží na trh. Takže třeba i podle toho můžete hledat odborníky v žádaném oboru.

Na to, abyste i Vy jste byli mistři ve svém oboru, je zapotřebí mít zkušenosti.

Nejprve začněte tím, že si zvolíte směr, který vás bude bavit. Paní Eva začala s technikami na ošetřování bolavých a ztuhlých svalů, k tomu se hodí techniky, jako jsou například:

  • Dornova metoda a Breussova masáž
  • Bowenova technika
  • Tejpování
  • Baňkování
  • Gua sha technika
  • Trigger points, nebo třeba SM systém

Pokud Vás více zaujme jemná práce s podkožím a energiemi, kdy jen ladíme tělo a mysl do středu, vhodnější techniky budou například:

  • Lymfatické masáže
  • Kraniosakrální terapie
  • Kineziologie
  • Masáž s lávovými kameny
  • Bylinné měšce
  • Ušní a tělové svíce
  • Aromaterapeutické masáže

V posledních letech jsou na vzestupu západní techniky, které pomocí působení na body na těle přinášejí úlevu a relax:

  • Reflexní terapie
  • Shiatsu
  • Meridiánová masáž
  • Indické masáže
  • Čakrové masáže
  • Reiki či akupresura

Můžete také sklouznout k technikám, které dopomohou tělu oprostit se od všeho, co nepotřebuje. Můžete například rozvíjet zájem o Tradiční čínskou medicínu a teorii pěti prvků, s dopomocí například diagnostiky jazyka a pulzové diagnostiky. Můžete mít oblibu v lokálních bylinkách, dietologii podle různých témat – jako jsou krevní skupiny nebo třeba v homeopatii.

Nebo zjistíte, že spousta problémů má kořeny v psychice, a tak se vrhnete například na psychoterapii, techniku EFT, rodinné konstelace nebo regresní terapii.

Mnozí maséři si ke svému základu rozšířili klientelu díky různým bylinným produktům, které pomáhají s imunitou, trávením, očistou atd.
Já osobně mám velmi dobrou zkušenost s bylinkami na správnou funkci střevního mikrobiomu, protože pomáhají jednodušeji tělu řešit vše jemu nepřirozené. Za zmínku stojí také podávání tvz. redoxních molekul, které nastavují v tělu impulzy pro opravu a regeneraci poškozených buněk. Takže se rodí buňky nové, zdravé a tělo postupně regeneruje. Toto se mi osvědčilo při masáži ztuhlých svalů, které po aplikaci gelu měknou, nebo po únavě a zranění odstraňují bolest, a dochází k regeneraci daného místa. To jsem si vyzkoušela na vlastním podvrtnutém kotníku, který byl do týdne – i přes silný hematom a otok plně schopen zátěže.

Volba směru je čistě na Vás, základem je cítit, že Vás práce naplňuje a bude z Vás vyzařovat tzv. drive, potom si své klienty jistě najdete.

Nemusíte se bát toho, že nemáte například vhodnou lokalitu.

Nikdy se nezavděčíte všem, a když někdo bude chtít namítat, svoje důvody si vždy najde.
Já třeba volila masérnu v malé vesničce a díky tomu mám nájem nižší, služby jsou cenově přijatelné. Když zaslechnu, že se o mě říká, jak jsem pečlivá, tak odpovídám, že si přece nebudu doma dělat ostudu, když se všichni známe. Snažím se svoji práci dělat, jak nejlépe umím, a tím mám o klientelu postaráno.

Nejlépe funguje slovní doporučení a díky sdílnosti je to mnohem funkčnější reklama.

Vše ale začíná tím, že máte znalosti a ty si prohlubujete. Protože zkrátka nemůžete otevřít žádný obchod, když v něm nemáte kvalitní zboží. Zákazníci, kteří tam přijdou, nakoupí maximálně jednou, a už Vás nikdy víc nenavštíví. Dokonce Vám mohou odradit i budoucí zákazníky.

Myslete na to, že dobrá pověst se buduje několik měsíců, ale zkazit se dá během jediné chvilky. Takže ochota, vstřícnost a snaha při péči o klienta na lehátku je základem.

Eva_Kupilikova_Blog_Profil_250

Autor:
Eva Kupilíková, masérka tělem i duší, pro tělo i duši.
evamasaze.cz